< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

597 (DXCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 597 година од новата ера, 597. од првиот милениум, 97. од VI век и осма од 590-тите.

597 во разни календари
Грегоријански календар597
DXCVII
Ab urbe condita1350
Ерменски календар46
ԹՎ ԽԶ
Асирски календар5347
Балиски календар518–519
Бенгалски календар4
Берберски календар1547
Будистички календар1141
Бурмански календар−41
Византиски календар6105–6106
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
3293 или 3233
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
3294 или 3234
Коптски календар313–314
Етиопски календар589–590
Еврејски календар4357–4358
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера653–654
 - Сачка ера518–519
 - Кали-југа3697–3698
Холоценски календар10597
Ирански календар25 п.п. – 24 п.п.
Исламски календар26 п.х. – 25 п.х.
Јавански календар486–487
Јулијански календар597
DXCVII
Корејски календар2930
Мингуо-календар1315 пред Р. Кина
民前1315年
Нанакшахи−871
Селевкидски календар908/909 г.г.
Тајландски сончев календар1139–1140
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
723 или 342 или −430
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
724 или 343 или −429

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6105 и 6106 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5347 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4357 и 4358 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1350.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 597 година се протега во 3233 и 3234, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3293 и 3294 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1140. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 26 и 25 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   597 на Ризницата ?