< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

591 (DXCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 591 година од новата ера, 591. од првиот милениум, 91. од VI век и втора од 590-тите.

591 во разни календари
Грегоријански календар591
DXCI
Ab urbe condita1344
Ерменски календар40
ԹՎ Խ
Асирски календар5341
Балиски календар512–513
Бенгалски календар−2
Берберски календар1541
Будистички календар1135
Бурмански календар−47
Византиски календар6099–6100
Кинески календар庚戌(мет. куче)
3287 или 3227
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
3288 или 3228
Коптски календар307–308
Етиопски календар583–584
Еврејски календар4351–4352
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера647–648
 - Сачка ера512–513
 - Кали-југа3691–3692
Холоценски календар10591
Ирански календар31 п.п. – 30 п.п.
Исламски календар32 п.х. – 31 п.х.
Јавански календар480–481
Јулијански календар591
DXCI
Корејски календар2924
Мингуо-календар1321 пред Р. Кина
民前1321年
Нанакшахи−877
Селевкидски календар902/903 г.г.
Тајландски сончев календар1133–1134
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
717 или 336 или −436
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
718 или 337 или −435

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6099 и 6100 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5341 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4351 и 4352 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1344.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 591 година се протега во 3227 и 3228, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3287 и 3288 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1134. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 32 и 31 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   591 на Ризницата ?