< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

522 (DXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 522 година од новата ера, 522. од првиот милениум, 22. од VI век и трета од 520-тите.

522 во разни календари
Грегоријански календар522
DXXII
Ab urbe condita1275
Асирски календар5272
Балиски календар443–444
Бенгалски календар−71
Берберски календар1472
Будистички календар1066
Бурмански календар−116
Византиски календар6030–6031
Кинески календар辛丑(мет. вол)
3218 или 3158
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
3219 или 3159
Коптски календар238–239
Етиопски календар514–515
Еврејски календар4282–4283
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера578–579
 - Сачка ера443–444
 - Кали-југа3622–3623
Холоценски календар10522
Ирански календар100 п.п. – 99 п.п.
Исламски календар103 п.х. – 102 п.х.
Јавански календар409–410
Јулијански календар522
DXXII
Корејски календар2855
Мингуо-календар1390 пред Р. Кина
民前1390年
Нанакшахи−946
Селевкидски календар833/834 г.г.
Тајландски сончев календар1064–1065
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
648 или 267 или −505
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
649 или 268 или −504

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6030 и 6031 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5272 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4282 и 4283 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1275.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 522 година се протега во 3158 и 3159, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3218 и 3219 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1065. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 103 и 102 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди