< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

598 (DXCVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 598 година од новата ера, 598. од првиот милениум, 98. од VI век и деветта од 590-тите.

598 во разни календари
Грегоријански календар598
DXCVIII
Ab urbe condita1351
Ерменски календар47
ԹՎ ԽԷ
Асирски календар5348
Балиски календар519–520
Бенгалски календар5
Берберски календар1548
Будистички календар1142
Бурмански календар−40
Византиски календар6106–6107
Кинески календар丁巳(огн. змија)
3294 или 3234
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
3295 или 3235
Коптски календар314–315
Етиопски календар590–591
Еврејски календар4358–4359
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера654–655
 - Сачка ера519–520
 - Кали-југа3698–3699
Холоценски календар10598
Ирански календар24 п.п. – 23 п.п.
Исламски календар25 п.х. – 24 п.х.
Јавански календар487–488
Јулијански календар598
DXCVIII
Корејски календар2931
Мингуо-календар1314 пред Р. Кина
民前1314年
Нанакшахи−870
Селевкидски календар909/910 г.г.
Тајландски сончев календар1140–1141
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
724 или 343 или −429
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
725 или 344 или −428

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6106 и 6107 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5348 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4358 и 4359 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1351.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 598 година се протега во 3234 и 3235, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3294 и 3295 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1141. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 25 и 24 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди