< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

526 (DXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 526 година од новата ера, 526. од првиот милениум, 26. од VI век и седма од 520-тите.

526 во разни календари
Грегоријански календар526
DXXVI
Ab urbe condita1279
Асирски календар5276
Балиски календар447–448
Бенгалски календар−67
Берберски календар1476
Будистички календар1070
Бурмански календар−112
Византиски календар6034–6035
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
3222 или 3162
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
3223 или 3163
Коптски календар242–243
Етиопски календар518–519
Еврејски календар4286–4287
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера582–583
 - Сачка ера447–448
 - Кали-југа3626–3627
Холоценски календар10526
Ирански календар96 п.п. – 95 п.п.
Исламски календар99 п.х. – 98 п.х.
Јавански календар413–414
Јулијански календар526
DXXVI
Корејски календар2859
Мингуо-календар1386 пред Р. Кина
民前1386年
Нанакшахи−942
Селевкидски календар837/838 г.г.
Тајландски сончев календар1068–1069
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
652 или 271 или −501
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
653 или 272 или −500

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6034 и 6035 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5276 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4286 и 4287 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1279.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 526 година се протега во 3162 и 3163, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3222 и 3223 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1069. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 99 и 98 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди