< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

565 (DLXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 565 година од новата ера, 565. од првиот милениум, 65. од VI век и шеста од 560-тите.

565 во разни календари
Грегоријански календар565
DLXV
Ab urbe condita1318
Ерменски календар14
ԹՎ ԺԴ
Асирски календар5315
Балиски календар486–487
Бенгалски календар−28
Берберски календар1515
Будистички календар1109
Бурмански календар−73
Византиски календар6073–6074
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
3261 или 3201
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
3262 или 3202
Коптски календар281–282
Етиопски календар557–558
Еврејски календар4325–4326
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера621–622
 - Сачка ера486–487
 - Кали-југа3665–3666
Холоценски календар10565
Ирански календар57 п.п. – 56 п.п.
Исламски календар59 п.х. – 58 п.х.
Јавански календар453–454
Јулијански календар565
DLXV
Корејски календар2898
Мингуо-календар1347 пред Р. Кина
民前1347年
Нанакшахи−903
Селевкидски календар876/877 г.г.
Тајландски сончев календар1107–1108
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
691 или 310 или −462
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
692 или 311 или −461

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6073 и 6074 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5315 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4325 и 4326 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1318.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 565 година се протега во 3201 и 3202, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3261 и 3262 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1108. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 59 и 58 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   565 на Ризницата ?