< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

517 (DXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 517 година од новата ера, 517. од првиот милениум, 17. од VI век и осма од 510-тите.

517 во разни календари
Грегоријански календар517
DXVII
Ab urbe condita1270
Асирски календар5267
Балиски календар438–439
Бенгалски календар−76
Берберски календар1467
Будистички календар1061
Бурмански календар−121
Византиски календар6025–6026
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
3213 или 3153
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
3214 или 3154
Коптски календар233–234
Етиопски календар509–510
Еврејски календар4277–4278
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера573–574
 - Сачка ера438–439
 - Кали-југа3617–3618
Холоценски календар10517
Ирански календар105 п.п. – 104 п.п.
Исламски календар108 п.х. – 107 п.х.
Јавански календар404–405
Јулијански календар517
DXVII
Корејски календар2850
Мингуо-календар1395 пред Р. Кина
民前1395年
Нанакшахи−951
Селевкидски календар828/829 г.г.
Тајландски сончев календар1059–1060
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
643 или 262 или −510
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
644 или 263 или −509

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6025 и 6026 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5267 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4277 и 4278 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1270.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 517 година се протега во 3153 и 3154, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3213 и 3214 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1060. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 108 и 107 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди