< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

520 (DXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 520 година од новата ера, 520. од првиот милениум, 20. од VI век и прва од 520-тите.

520 во разни календари
Грегоријански календар520
DXX
Ab urbe condita1273
Асирски календар5270
Балиски календар441–442
Бенгалски календар−73
Берберски календар1470
Будистички календар1064
Бурмански календар−118
Византиски календар6028–6029
Кинески календар己亥(зем. свиња)
3216 или 3156
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
3217 или 3157
Коптски календар236–237
Етиопски календар512–513
Еврејски календар4280–4281
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера576–577
 - Сачка ера441–442
 - Кали-југа3620–3621
Холоценски календар10520
Ирански календар102 п.п. – 101 п.п.
Исламски календар105 п.х. – 104 п.х.
Јавански календар407–408
Јулијански календар520
DXX
Корејски календар2853
Мингуо-календар1392 пред Р. Кина
民前1392年
Нанакшахи−948
Селевкидски календар831/832 г.г.
Тајландски сончев календар1062–1063
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
646 или 265 или −507
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
647 или 266 или −506

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6028 и 6029 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5270 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4280 и 4281 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1273.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 520 година се протега во 3156 и 3157, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3216 и 3217 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1063. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 105 и 104 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   520 на Ризницата ?