< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

542 (DXLII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 542. година од новата ера, 542. од првиот милениум, 42. од 6 век и трета од 540-тите.

542 г.  во други календари
Грегоријански календар 542
DXLII
Ab urbe condita 1295
Асирски календар 5292
Бахајски календар -1302–-1301
Бенгалски календар -51
Берберски календар 1492
Будистички календар 1086
Бурмански календар -96
Византиски календар 6050–6051
Еврејски календар 4302–4303
Ерменски календар
Етиопски календар 534-535
Ирански календар 80 п.с. – 79 п.с.
Исламски календар 83 пред хиџра – 81 пред хиџра
Јулијански календар 542    DXLII
Кинески календар 辛酉年月日
(3178/3238)
— до —
壬戌年月日
(3179/3239)
Коптски календар 258–259
Корејски календар 2875
Календар Мингуо 1370 пред РК
民前1370年
Селевкидски календар 853–854
Тајландски сончев календар 1085
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 598–599
 - Шака самват 464–465
 - Кали југа 3643–3644
Холоценски календар 10542
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6050 и 6051 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5292 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4302 и 4303 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1295.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 542. година се протега во 3178 и 3179, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3238 и 3239 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1085. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 83 и 81 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди