< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

562 (DLXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 562. година од новата ера, 562. од првиот милениум, 62. од 6 век и трета од 560-тите.

562 г.  во други календари
Грегоријански календар 562
DLXII
Ab urbe condita 1315
Асирски календар 5312
Бахајски календар -1282–-1281
Бенгалски календар -31
Берберски календар 1512
Будистички календар 1106
Бурмански календар -76
Византиски календар 6070–6071
Еврејски календар 4322–4323
Ерменски календар 11
ԹՎ ԺԱ
Етиопски календар 554-555
Ирански календар 60 п.с. – 59 п.с.
Исламски календар 62 пред хиџра – 61 пред хиџра
Јулијански календар 562    DLXII
Кинески календар 辛巳年月日
(3198/3258)
— до —
壬午年月日
(3199/3259)
Коптски календар 278–279
Корејски календар 2895
Календар Мингуо 1350 пред РК
民前1350年
Селевкидски календар 873–874
Тајландски сончев календар 1105
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 618–619
 - Шака самват 484–485
 - Кали југа 3663–3664
Холоценски календар 10562
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6070 и 6071 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5312 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4322 и 4323 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1315.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 562. година се протега во 3198 и 3199, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3258 и 3259 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1105. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 62 и 61 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди