< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

585 (DLXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 585 година од новата ера, 585. од првиот милениум, 85. од VI век и шеста од 580-тите.

585 во разни календари
Грегоријански календар585
DLXXXV
Ab urbe condita1338
Ерменски календар34
ԹՎ ԼԴ
Асирски календар5335
Балиски календар506–507
Бенгалски календар−8
Берберски календар1535
Будистички календар1129
Бурмански календар−53
Византиски календар6093–6094
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
3281 или 3221
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
3282 или 3222
Коптски календар301–302
Етиопски календар577–578
Еврејски календар4345–4346
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера641–642
 - Сачка ера506–507
 - Кали-југа3685–3686
Холоценски календар10585
Ирански календар37 п.п. – 36 п.п.
Исламски календар38 п.х. – 37 п.х.
Јавански календар474–475
Јулијански календар585
DLXXXV
Корејски календар2918
Мингуо-календар1327 пред Р. Кина
民前1327年
Нанакшахи−883
Селевкидски календар896/897 г.г.
Тајландски сончев календар1127–1128
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
711 или 330 или −442
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
712 или 331 или −441

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6093 и 6094 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5335 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4345 и 4346 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1338.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 585 година се протега во 3221 и 3222, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3281 и 3282 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1128. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 38 и 37 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди