< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

566 (DLXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 566 година од новата ера, 566. од првиот милениум, 66. од VI век и седма од 560-тите.

566 во разни календари
Грегоријански календар566
DLXVI
Ab urbe condita1319
Ерменски календар15
ԹՎ ԺԵ
Асирски календар5316
Балиски календар487–488
Бенгалски календар−27
Берберски календар1516
Будистички календар1110
Бурмански календар−72
Византиски календар6074–6075
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
3262 или 3202
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
3263 или 3203
Коптски календар282–283
Етиопски календар558–559
Еврејски календар4326–4327
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера622–623
 - Сачка ера487–488
 - Кали-југа3666–3667
Холоценски календар10566
Ирански календар56 п.п. – 55 п.п.
Исламски календар58 п.х. – 57 п.х.
Јавански календар454–455
Јулијански календар566
DLXVI
Корејски календар2899
Мингуо-календар1346 пред Р. Кина
民前1346年
Нанакшахи−902
Селевкидски календар877/878 г.г.
Тајландски сончев календар1108–1109
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
692 или 311 или −461
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
693 или 312 или −460

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6074 и 6075 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5316 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4326 и 4327 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1319.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 566 година се протега во 3202 и 3203, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3262 и 3263 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1109. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 58 и 57 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди