< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

527 (DXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 527 година од новата ера, 527. од првиот милениум, 27. од VI век и осма од 520-тите.

527 во разни календари
Грегоријански календар527
DXXVII
Ab urbe condita1280
Асирски календар5277
Балиски календар448–449
Бенгалски календар−66
Берберски календар1477
Будистички календар1071
Бурмански календар−111
Византиски календар6035–6036
Кинески календар丙午(огн. коњ)
3223 или 3163
    — до —
丁未年 (огн. коза)
3224 или 3164
Коптски календар243–244
Етиопски календар519–520
Еврејски календар4287–4288
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера583–584
 - Сачка ера448–449
 - Кали-југа3627–3628
Холоценски календар10527
Ирански календар95 п.п. – 94 п.п.
Исламски календар98 п.х. – 97 п.х.
Јавански календар414–415
Јулијански календар527
DXXVII
Корејски календар2860
Мингуо-календар1385 пред Р. Кина
民前1385年
Нанакшахи−941
Селевкидски календар838/839 г.г.
Тајландски сончев календар1069–1070
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
653 или 272 или −500
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
654 или 273 или −499

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6035 и 6036 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5277 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4287 и 4288 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1280.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 527 година се протега во 3163 и 3164, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3223 и 3224 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1070. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 98 и 97 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   527 на Ризницата ?