< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

545 (DXLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 545 година од новата ера, 545. од првиот милениум, 45. од VI век и шеста од 540-тите.

545 во разни календари
Грегоријански календар545
DXLV
Ab urbe condita1298
Асирски календар5295
Балиски календар466–467
Бенгалски календар−48
Берберски календар1495
Будистички календар1089
Бурмански календар−93
Византиски календар6053–6054
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
3241 или 3181
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
3242 или 3182
Коптски календар261–262
Етиопски календар537–538
Еврејски календар4305–4306
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера601–602
 - Сачка ера466–467
 - Кали-југа3645–3646
Холоценски календар10545
Ирански календар77 п.п. – 76 п.п.
Исламски календар79 п.х. – 78 п.х.
Јавански календар432–434
Јулијански календар545
DXLV
Корејски календар2878
Мингуо-календар1367 пред Р. Кина
民前1367年
Нанакшахи−923
Селевкидски календар856/857 г.г.
Тајландски сончев календар1087–1088
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
671 или 290 или −482
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
672 или 291 или −481

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6053 и 6054 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5295 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4305 и 4306 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1298.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 545 година се протега во 3181 и 3182, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3241 и 3242 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1088. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 79 и 78 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   545 на Ризницата ?