< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

555 (DLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 555 година од новата ера, 555. од првиот милениум, 55. од VI век и шеста од 550-тите.

555 во разни календари
Грегоријански календар555
DLV
Ab urbe condita1308
Ерменски календар4
ԹՎ Դ
Асирски календар5305
Балиски календар476–477
Бенгалски календар−38
Берберски календар1505
Будистички календар1099
Бурмански календар−83
Византиски календар6063–6064
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
3251 или 3191
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
3252 или 3192
Коптски календар271–272
Етиопски календар547–548
Еврејски календар4315–4316
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера611–612
 - Сачка ера476–477
 - Кали-југа3655–3656
Холоценски календар10555
Ирански календар67 п.п. – 66 п.п.
Исламски календар69 п.х. – 68 п.х.
Јавански календар443–444
Јулијански календар555
DLV
Корејски календар2888
Мингуо-календар1357 пред Р. Кина
民前1357年
Нанакшахи−913
Селевкидски календар866/867 г.г.
Тајландски сончев календар1097–1098
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
681 или 300 или −472
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
682 или 301 или −471

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6063 и 6064 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5305 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4315 и 4316 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1308.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 555 година се протега во 3191 и 3192, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3251 и 3252 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1098. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 69 и 68 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   555 на Ризницата ?