< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

510 (DX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 510 година од новата ера, 510. од првиот милениум, 10. од VI век и прва од 510-тите.

510 во разни календари
Грегоријански календар510
DX
Ab urbe condita1263
Асирски календар5260
Балиски календар431–432
Бенгалски календар−83
Берберски календар1460
Будистички календар1054
Бурмански календар−128
Византиски календар6018–6019
Кинески календар己丑(зем. вол)
3206 или 3146
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
3207 или 3147
Коптски календар226–227
Етиопски календар502–503
Еврејски календар4270–4271
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера566–567
 - Сачка ера431–432
 - Кали-југа3610–3611
Холоценски календар10510
Ирански календар112 п.п. – 111 п.п.
Исламски календар115 п.х. – 114 п.х.
Јавански календар396–397
Јулијански календар510
DX
Корејски календар2843
Мингуо-календар1402 пред Р. Кина
民前1402年
Нанакшахи−958
Селевкидски календар821/822 г.г.
Тајландски сончев календар1052–1053
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
636 или 255 или −517
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
637 или 256 или −516

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6018 и 6019 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5260 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4270 и 4271 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1263.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 510 година се протега во 3146 и 3147, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3206 и 3207 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1053. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 115 и 114 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   510 на Ризницата ?