< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

504 (DIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 504 година од новата ера, 504. од првиот милениум, 4. од VI век и петта од 500-тите.

504 во разни календари
Грегоријански календар504
DIV
Ab urbe condita1257
Асирски календар5254
Балиски календар425–426
Бенгалски календар−89
Берберски календар1454
Будистички календар1048
Бурмански календар−134
Византиски календар6012–6013
Кинески календар癸未(вод. коза)
3200 или 3140
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
3201 или 3141
Коптски календар220–221
Етиопски календар496–497
Еврејски календар4264–4265
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера560–561
 - Сачка ера425–426
 - Кали-југа3604–3605
Холоценски календар10504
Ирански календар118 п.п. – 117 п.п.
Исламски календар122 п.х. – 121 п.х.
Јавански календар390–391
Јулијански календар504
DIV
Корејски календар2837
Мингуо-календар1408 пред Р. Кина
民前1408年
Нанакшахи−964
Селевкидски календар815/816 г.г.
Тајландски сончев календар1046–1047
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
630 или 249 или −523
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
631 или 250 или −522

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6012 и 6013 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5254 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4264 и 4265 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1257.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 504 година се протега во 3140 и 3141, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3200 и 3201 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1047. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 122 и 121 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди