< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

550 (DL) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 550 година од новата ера, 550. од првиот милениум, 50. од VI век и прва од 550-тите.

550 во разни календари
Грегоријански календар550
DL
Ab urbe condita1303
Асирски календар5300
Балиски календар471–472
Бенгалски календар−43
Берберски календар1500
Будистички календар1094
Бурмански календар−88
Византиски календар6058–6059
Кинески календар己巳(зем. змија)
3246 или 3186
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
3247 или 3187
Коптски календар266–267
Етиопски календар542–543
Еврејски календар4310–4311
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера606–607
 - Сачка ера471–472
 - Кали-југа3650–3651
Холоценски календар10550
Ирански календар72 п.п. – 71 п.п.
Исламски календар74 п.х. – 73 п.х.
Јавански календар438–439
Јулијански календар550
DL
Корејски календар2883
Мингуо-календар1362 пред Р. Кина
民前1362年
Нанакшахи−918
Селевкидски календар861/862 г.г.
Тајландски сончев календар1092–1093
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
676 или 295 или −477
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
677 или 296 или −476

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6058 и 6059 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5300 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4310 и 4311 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1303.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 550 година се протега во 3186 и 3187, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3246 и 3247 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1093. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 74 и 73 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   550 на Ризницата ?