< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

581 (DLXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 581 година од новата ера, 581. од првиот милениум, 81. од VI век и втора од 580-тите.

581 во разни календари
Грегоријански календар581
DLXXXI
Ab urbe condita1334
Ерменски календар30
ԹՎ Լ
Асирски календар5331
Балиски календар502–503
Бенгалски календар−12
Берберски календар1531
Будистички календар1125
Бурмански календар−57
Византиски календар6089–6090
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
3277 или 3217
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
3278 или 3218
Коптски календар297–298
Етиопски календар573–574
Еврејски календар4341–4342
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера637–638
 - Сачка ера502–503
 - Кали-југа3681–3682
Холоценски календар10581
Ирански календар41 п.п. – 40 п.п.
Исламски календар42 п.х. – 41 п.х.
Јавански календар470–471
Јулијански календар581
DLXXXI
Корејски календар2914
Мингуо-календар1331 пред Р. Кина
民前1331年
Нанакшахи−887
Селевкидски календар892/893 г.г.
Тајландски сончев календар1123–1124
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
707 или 326 или −446
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
708 или 327 или −445

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6089 и 6090 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5331 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4341 и 4342 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1334.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 581 година се протега во 3217 и 3218, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3277 и 3278 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1124. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 42 и 41 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди