< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

519 (DXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 519. година од новата ера, 519. од првиот милениум, 19. од 6 век и последна од 510-тите.

519 г.  во други календари
Грегоријански календар 519
DXIX
Ab urbe condita 1272
Асирски календар 5269
Бахајски календар -1325–-1324
Бенгалски календар -74
Берберски календар 1469
Будистички календар 1063
Бурмански календар -119
Византиски календар 6027–6028
Еврејски календар 4279–4280
Ерменски календар
Етиопски календар 511-512
Ирански календар 103 п.с. – 102 п.с.
Исламски календар 106 пред хиџра – 105 пред хиџра
Јулијански календар 519    DXIX
Кинески календар 戊戌年月日
(3155/3215)
— до —
己亥年月日
(3156/3216)
Коптски календар 235–236
Корејски календар 2852
Календар Мингуо 1393 пред РК
民前1393年
Селевкидски календар 830–831
Тајландски сончев календар 1062
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 575–576
 - Шака самват 441–442
 - Кали југа 3620–3621
Холоценски календар 10519
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6027 и 6028 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5269 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4279 и 4280 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1272.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 519. година се протега во 3155 и 3156, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3215 и 3216 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1062. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 106 и 105 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди