< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

531 (DXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 531 година од новата ера, 531. од првиот милениум, 31. од VI век и втора од 530-тите.

531 во разни календари
Грегоријански календар531
DXXXI
Ab urbe condita1284
Асирски календар5281
Балиски календар452–453
Бенгалски календар−62
Берберски календар1481
Будистички календар1075
Бурмански календар−107
Византиски календар6039–6040
Кинески календар庚戌(мет. куче)
3227 или 3167
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
3228 или 3168
Коптски календар247–248
Етиопски календар523–524
Еврејски календар4291–4292
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера587–588
 - Сачка ера452–453
 - Кали-југа3631–3632
Холоценски календар10531
Ирански календар91 п.п. – 90 п.п.
Исламски календар94 п.х. – 93 п.х.
Јавански календар418–419
Јулијански календар531
DXXXI
Корејски календар2864
Мингуо-календар1381 пред Р. Кина
民前1381年
Нанакшахи−937
Селевкидски календар842/843 г.г.
Тајландски сончев календар1073–1074
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
657 или 276 или −496
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
658 или 277 или −495

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6039 и 6040 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5281 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4291 и 4292 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1284.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 531 година се протега во 3167 и 3168, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3227 и 3228 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1074. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 94 и 93 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди