< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

548 (DXLVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 548 година од новата ера, 548. од првиот милениум, 48. од VI век и деветта од 540-тите.

548 во разни календари
Грегоријански календар548
DXLVIII
Ab urbe condita1301
Асирски календар5298
Балиски календар469–470
Бенгалски календар−45
Берберски календар1498
Будистички календар1092
Бурмански календар−90
Византиски календар6056–6057
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
3244 или 3184
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
3245 или 3185
Коптски календар264–265
Етиопски календар540–541
Еврејски календар4308–4309
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера604–605
 - Сачка ера469–470
 - Кали-југа3648–3649
Холоценски календар10548
Ирански календар74 п.п. – 73 п.п.
Исламски календар76 п.х. – 75 п.х.
Јавански календар436–437
Јулијански календар548
DXLVIII
Корејски календар2881
Мингуо-календар1364 пред Р. Кина
民前1364年
Нанакшахи−920
Селевкидски календар859/860 г.г.
Тајландски сончев календар1090–1091
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
674 или 293 или −479
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
675 или 294 или −478

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6056 и 6057 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5298 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4308 и 4309 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1301.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 548 година се протега во 3184 и 3185, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3244 и 3245 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1091. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 76 и 75 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   548 на Ризницата ?