< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

573 (DLXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 573 година од новата ера, 573. од првиот милениум, 73. од VI век и четвртта од 570-тите.

573 во разни календари
Грегоријански календар573
DLXXIII
Ab urbe condita1326
Ерменски календар22
ԹՎ ԻԲ
Асирски календар5323
Балиски календар494–495
Бенгалски календар−20
Берберски календар1523
Будистички календар1117
Бурмански календар−65
Византиски календар6081–6082
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
3269 или 3209
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
3270 или 3210
Коптски календар289–290
Етиопски календар565–566
Еврејски календар4333–4334
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера629–630
 - Сачка ера494–495
 - Кали-југа3673–3674
Холоценски календар10573
Ирански календар49 п.п. – 48 п.п.
Исламски календар51 п.х. – 50 п.х.
Јавански календар461–462
Јулијански календар573
DLXXIII
Корејски календар2906
Мингуо-календар1339 пред Р. Кина
民前1339年
Нанакшахи−895
Селевкидски календар884/885 г.г.
Тајландски сончев календар1115–1116
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
699 или 318 или −454
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
700 или 319 или −453

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6081 и 6082 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5323 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4333 и 4334 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1326.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 573 година се протега во 3209 и 3210, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3269 и 3270 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1116. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 51 и 50 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   573 на Ризницата ?