< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

513 (DXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 513 година од новата ера, 513. од првиот милениум, 13. од VI век и четвртта од 510-тите.

513 во разни календари
Грегоријански календар513
DXIII
Ab urbe condita1266
Асирски календар5263
Балиски календар434–435
Бенгалски календар−80
Берберски календар1463
Будистички календар1057
Бурмански календар−125
Византиски календар6021–6022
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
3209 или 3149
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
3210 или 3150
Коптски календар229–230
Етиопски календар505–506
Еврејски календар4273–4274
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера569–570
 - Сачка ера434–435
 - Кали-југа3613–3614
Холоценски календар10513
Ирански календар109 п.п. – 108 п.п.
Исламски календар112 п.х. – 111 п.х.
Јавански календар400–401
Јулијански календар513
DXIII
Корејски календар2846
Мингуо-календар1399 пред Р. Кина
民前1399年
Нанакшахи−955
Селевкидски календар824/825 г.г.
Тајландски сончев календар1055–1056
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
639 или 258 или −514
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
640 или 259 или −513

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6021 и 6022 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5263 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4273 и 4274 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1266.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 513 година се протега во 3149 и 3150, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3209 и 3210 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1056. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 112 и 111 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди