< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

507 (DVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 507 година од новата ера, 507. од првиот милениум, 7. од VI век и осма од 500-тите.

507 во разни календари
Грегоријански календар507
DVII
Ab urbe condita1260
Асирски календар5257
Балиски календар428–429
Бенгалски календар−86
Берберски календар1457
Будистички календар1051
Бурмански календар−131
Византиски календар6015–6016
Кинески календар丙戌(огн. куче)
3203 или 3143
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
3204 или 3144
Коптски календар223–224
Етиопски календар499–500
Еврејски календар4267–4268
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера563–564
 - Сачка ера428–429
 - Кали-југа3607–3608
Холоценски календар10507
Ирански календар115 п.п. – 114 п.п.
Исламски календар119 п.х. – 118 п.х.
Јавански календар393–394
Јулијански календар507
DVII
Корејски календар2840
Мингуо-календар1405 пред Р. Кина
民前1405年
Нанакшахи−961
Селевкидски календар818/819 г.г.
Тајландски сончев календар1049–1050
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
633 или 252 или −520
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
634 или 253 или −519

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6015 и 6016 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5257 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4267 и 4268 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1260.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 507 година се протега во 3143 и 3144, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3203 и 3204 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1050. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 119 и 118 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди