< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

508 (DVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 508 година од новата ера, 508. од првиот милениум, 8. од VI век и деветта од 500-тите.

508 во разни календари
Грегоријански календар508
DVIII
Ab urbe condita1261
Асирски календар5258
Балиски календар429–430
Бенгалски календар−85
Берберски календар1458
Будистички календар1052
Бурмански календар−130
Византиски календар6016–6017
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
3204 или 3144
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
3205 или 3145
Коптски календар224–225
Етиопски календар500–501
Еврејски календар4268–4269
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера564–565
 - Сачка ера429–430
 - Кали-југа3608–3609
Холоценски календар10508
Ирански календар114 п.п. – 113 п.п.
Исламски календар118 п.х. – 117 п.х.
Јавански календар394–395
Јулијански календар508
DVIII
Корејски календар2841
Мингуо-календар1404 пред Р. Кина
民前1404年
Нанакшахи−960
Селевкидски календар819/820 г.г.
Тајландски сончев календар1050–1051
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
634 или 253 или −519
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
635 или 254 или −518

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6016 и 6017 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5258 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4268 и 4269 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1261.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 508 година се протега во 3144 и 3145, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3204 и 3205 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1051. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 118 и 117 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди