< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

530 (DXXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 530 година од новата ера, 530. од првиот милениум, 30. од VI век и прва од 530-тите.

530 во разни календари
Грегоријански календар530
DXXX
Ab urbe condita1283
Асирски календар5280
Балиски календар451–452
Бенгалски календар−63
Берберски календар1480
Будистички календар1074
Бурмански календар−108
Византиски календар6038–6039
Кинески календар己酉(зем. петел)
3226 или 3166
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
3227 или 3167
Коптски календар246–247
Етиопски календар522–523
Еврејски календар4290–4291
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера586–587
 - Сачка ера451–452
 - Кали-југа3630–3631
Холоценски календар10530
Ирански календар92 п.п. – 91 п.п.
Исламски календар95 п.х. – 94 п.х.
Јавански календар417–418
Јулијански календар530
DXXX
Корејски календар2863
Мингуо-календар1382 пред Р. Кина
民前1382年
Нанакшахи−938
Селевкидски календар841/842 г.г.
Тајландски сончев календар1072–1073
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
656 или 275 или −497
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
657 или 276 или −496

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6038 и 6039 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5280 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4290 и 4291 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1283.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 530 година се протега во 3166 и 3167, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3226 и 3227 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1073. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 95 и 94 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   530 на Ризницата ?