< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

558 (DLVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 558 година од новата ера, 558. од првиот милениум, 58. од VI век и деветта од 550-тите.

558 во разни календари
Грегоријански календар558
DLVIII
Ab urbe condita1311
Ерменски календар7
ԹՎ Է
Асирски календар5308
Балиски календар479–480
Бенгалски календар−35
Берберски календар1508
Будистички календар1102
Бурмански календар−80
Византиски календар6066–6067
Кинески календар丁丑(огн. вол)
3254 или 3194
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
3255 или 3195
Коптски календар274–275
Етиопски календар550–551
Еврејски календар4318–4319
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера614–615
 - Сачка ера479–480
 - Кали-југа3658–3659
Холоценски календар10558
Ирански календар64 п.п. – 63 п.п.
Исламски календар66 п.х. – 65 п.х.
Јавански календар446–447
Јулијански календар558
DLVIII
Корејски календар2891
Мингуо-календар1354 пред Р. Кина
民前1354年
Нанакшахи−910
Селевкидски календар869/870 г.г.
Тајландски сончев календар1100–1101
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
684 или 303 или −469
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
685 или 304 или −468

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6066 и 6067 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5308 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4318 и 4319 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1311.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 558 година се протега во 3194 и 3195, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3254 и 3255 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1101. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 66 и 65 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди