< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

588 (DLXXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 588 година од новата ера, 588. од првиот милениум, 88. од VI век и деветта од 580-тите.

588 во разни календари
Грегоријански календар588
DLXXXVIII
Ab urbe condita1341
Ерменски календар37
ԹՎ ԼԷ
Асирски календар5338
Балиски календар509–510
Бенгалски календар−5
Берберски календар1538
Будистички календар1132
Бурмански календар−50
Византиски календар6096–6097
Кинески календар丁未(огн. коза)
3284 или 3224
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
3285 или 3225
Коптски календар304–305
Етиопски календар580–581
Еврејски календар4348–4349
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера644–645
 - Сачка ера509–510
 - Кали-југа3688–3689
Холоценски календар10588
Ирански календар34 п.п. – 33 п.п.
Исламски календар35 п.х. – 34 п.х.
Јавански календар477–478
Јулијански календар588
DLXXXVIII
Корејски календар2921
Мингуо-календар1324 пред Р. Кина
民前1324年
Нанакшахи−880
Селевкидски календар899/900 г.г.
Тајландски сончев календар1130–1131
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
714 или 333 или −439
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
715 или 334 или −438

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6096 и 6097 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5338 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4348 и 4349 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1341.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 588 година се протега во 3224 и 3225, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3284 и 3285 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1131. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 35 и 34 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди