< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

595 (DXCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 595 година од новата ера, 595. од првиот милениум, 95. од VI век и шеста од 590-тите.

595 во разни календари
Грегоријански календар595
DXCV
Ab urbe condita1348
Ерменски календар44
ԹՎ ԽԴ
Асирски календар5345
Балиски календар516–517
Бенгалски календар2
Берберски календар1545
Будистички календар1139
Бурмански календар−43
Византиски календар6103–6104
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
3291 или 3231
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
3292 или 3232
Коптски календар311–312
Етиопски календар587–588
Еврејски календар4355–4356
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера651–652
 - Сачка ера516–517
 - Кали-југа3695–3696
Холоценски календар10595
Ирански календар27 п.п. – 26 п.п.
Исламски календар28 п.х. – 27 п.х.
Јавански календар484–485
Јулијански календар595
DXCV
Корејски календар2928
Мингуо-календар1317 пред Р. Кина
民前1317年
Нанакшахи−873
Селевкидски календар906/907 г.г.
Тајландски сончев календар1137–1138
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
721 или 340 или −432
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
722 или 341 или −431

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6103 и 6104 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5345 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4355 и 4356 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1348.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 595 година се протега во 3231 и 3232, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3291 и 3292 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1138. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 28 и 27 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди