< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

576 (DLXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 576 година од новата ера, 576. од првиот милениум, 76. од VI век и седма од 570-тите.

576 во разни календари
Грегоријански календар576
DLXXVI
Ab urbe condita1329
Ерменски календар25
ԹՎ ԻԵ
Асирски календар5326
Балиски календар497–498
Бенгалски календар−17
Берберски календар1526
Будистички календар1120
Бурмански календар−62
Византиски календар6084–6085
Кинески календар乙未(дрв. коза)
3272 или 3212
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
3273 или 3213
Коптски календар292–293
Етиопски календар568–569
Еврејски календар4336–4337
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера632–633
 - Сачка ера497–498
 - Кали-југа3676–3677
Холоценски календар10576
Ирански календар46 п.п. – 45 п.п.
Исламски календар47 п.х. – 46 п.х.
Јавански календар464–465
Јулијански календар576
DLXXVI
Корејски календар2909
Мингуо-календар1336 пред Р. Кина
民前1336年
Нанакшахи−892
Селевкидски календар887/888 г.г.
Тајландски сончев календар1118–1119
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
702 или 321 или −451
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
703 или 322 или −450

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6084 и 6085 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5326 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4336 и 4337 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1329.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 576 година се протега во 3212 и 3213, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3272 и 3273 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1119. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 47 и 46 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди