< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

600 (DC) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 600 година од новата ера, 600. од првиот милениум, последна од VI век и прва од 600-тите.

600 во разни календари
Грегоријански календар600
DC
Ab urbe condita1353
Ерменски календар49
ԹՎ ԽԹ
Асирски календар5350
Балиски календар521–522
Бенгалски календар7
Берберски календар1550
Будистички календар1144
Бурмански календар−38
Византиски календар6108–6109
Кинески календар己未(зем. коза)
3296 или 3236
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
3297 или 3237
Коптски календар316–317
Етиопски календар592–593
Еврејски календар4360–4361
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера656–657
 - Сачка ера521–522
 - Кали-југа3700–3701
Холоценски календар10600
Ирански календар22 п.п. – 21 п.п.
Исламски календар23 п.х. – 22 п.х.
Јапонски календарн/п
Јавански календар489–490
Јулијански календар600
DC
Корејски календар2933
Мингуо-календар1312 пред Р. Кина
民前1312年
Нанакшахи−868
Селевкидски календар911/912 г.г.
Тајландски сончев календар1142–1143
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
726 или 345 или −427
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
727 или 346 или −426

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6108 и 6109 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5350 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4360 и 4361 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1353.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 600 година се протега во 3236 и 3237, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3296 и 3297 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1143. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 23 и 22 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   600 на Ризницата ?