< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

544 (DXLIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 544 година од новата ера, 544. од првиот милениум, 44. од VI век и петта од 540-тите.

544 во разни календари
Грегоријански календар544
DXLIV
Ab urbe condita1297
Асирски календар5294
Балиски календар465–466
Бенгалски календар−49
Берберски календар1494
Будистички календар1088
Бурмански календар−94
Византиски календар6052–6053
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
3240 или 3180
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
3241 или 3181
Коптски календар260–261
Етиопски календар536–537
Еврејски календар4304–4305
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера600–601
 - Сачка ера465–466
 - Кали-југа3644–3645
Холоценски календар10544
Ирански календар78 п.п. – 77 п.п.
Исламски календар80 п.х. – 79 п.х.
Јавански календар431–432
Јулијански календар544
DXLIV
Корејски календар2877
Мингуо-календар1368 пред Р. Кина
民前1368年
Нанакшахи−924
Селевкидски календар855/856 г.г.
Тајландски сончев календар1086–1087
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
670 или 289 или −483
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
671 или 290 или −482

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6052 и 6053 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5294 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4304 и 4305 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1297.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 544 година се протега во 3180 и 3181, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3240 и 3241 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1087. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 80 и 79 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди