< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

564 (DLXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 564 година од новата ера, 564. од првиот милениум, 64. од VI век и петта од 560-тите.

564 во разни календари
Грегоријански календар564
DLXIV
Ab urbe condita1317
Ерменски календар13
ԹՎ ԺԳ
Асирски календар5314
Балиски календар485–486
Бенгалски календар−29
Берберски календар1514
Будистички календар1108
Бурмански календар−74
Византиски календар6072–6073
Кинески календар癸未(вод. коза)
3260 или 3200
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
3261 или 3201
Коптски календар280–281
Етиопски календар556–557
Еврејски календар4324–4325
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера620–621
 - Сачка ера485–486
 - Кали-југа3664–3665
Холоценски календар10564
Ирански календар58 п.п. – 57 п.п.
Исламски календар60 п.х. – 59 п.х.
Јавански календар452–453
Јулијански календар564
DLXIV
Корејски календар2897
Мингуо-календар1348 пред Р. Кина
民前1348年
Нанакшахи−904
Селевкидски календар875/876 г.г.
Тајландски сончев календар1106–1107
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
690 или 309 или −463
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
691 или 310 или −462

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6072 и 6073 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5314 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4324 и 4325 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1317.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 564 година се протега во 3200 и 3201, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3260 и 3261 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1107. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 60 и 59 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди