< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

512 (DXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 512 година од новата ера, 512. од првиот милениум, 12. од VI век и трета од 510-тите.

512 во разни календари
Грегоријански календар512
DXII
Ab urbe condita1265
Асирски календар5262
Балиски календар433–434
Бенгалски календар−81
Берберски календар1462
Будистички календар1056
Бурмански календар−126
Византиски календар6020–6021
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
3208 или 3148
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
3209 или 3149
Коптски календар228–229
Етиопски календар504–505
Еврејски календар4272–4273
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера568–569
 - Сачка ера433–434
 - Кали-југа3612–3613
Холоценски календар10512
Ирански календар110 п.п. – 109 п.п.
Исламски календар113 п.х. – 112 п.х.
Јавански календар398–400
Јулијански календар512
DXII
Корејски календар2845
Мингуо-календар1400 пред Р. Кина
民前1400年
Нанакшахи−956
Селевкидски календар823/824 г.г.
Тајландски сончев календар1054–1055
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
638 или 257 или −515
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
639 или 258 или −514

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6020 и 6021 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5262 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4272 и 4273 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1265.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 512 година се протега во 3148 и 3149, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3208 и 3209 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1055. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 113 и 112 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди