< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

515 (DXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 515 година од новата ера, 515. од првиот милениум, 15. од VI век и шеста од 510-тите.

515 во разни календари
Грегоријански календар515
DXV
Ab urbe condita1268
Асирски календар5265
Балиски календар436–437
Бенгалски календар−78
Берберски календар1465
Будистички календар1059
Бурмански календар−123
Византиски календар6023–6024
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
3211 или 3151
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
3212 или 3152
Коптски календар231–232
Етиопски календар507–508
Еврејски календар4275–4276
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера571–572
 - Сачка ера436–437
 - Кали-југа3615–3616
Холоценски календар10515
Ирански календар107 п.п. – 106 п.п.
Исламски календар110 п.х. – 109 п.х.
Јавански календар402–403
Јулијански календар515
DXV
Корејски календар2848
Мингуо-календар1397 пред Р. Кина
民前1397年
Нанакшахи−953
Селевкидски календар826/827 г.г.
Тајландски сончев календар1057–1058
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
641 или 260 или −512
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
642 или 261 или −511

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6023 и 6024 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5265 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4275 и 4276 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1268.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 515 година се протега во 3151 и 3152, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3211 и 3212 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1058. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 110 и 109 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   515 на Ризницата ?