< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

559 (DLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 559 година од новата ера, 559. од првиот милениум, 59. од VI век и последна од 550-тите.

559 во разни календари
Грегоријански календар559
DLIX
Ab urbe condita1312
Ерменски календар8
ԹՎ Ը
Асирски календар5309
Балиски календар480–481
Бенгалски календар−34
Берберски календар1509
Будистички календар1103
Бурмански календар−79
Византиски календар6067–6068
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
3255 или 3195
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
3256 или 3196
Коптски календар275–276
Етиопски календар551–552
Еврејски календар4319–4320
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера615–616
 - Сачка ера480–481
 - Кали-југа3659–3660
Холоценски календар10559
Ирански календар63 п.п. – 62 п.п.
Исламски календар65 п.х. – 64 п.х.
Јавански календар447–448
Јулијански календар559
DLIX
Корејски календар2892
Мингуо-календар1353 пред Р. Кина
民前1353年
Нанакшахи−909
Селевкидски календар870/871 г.г.
Тајландски сончев календар1101–1102
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
685 или 304 или −468
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
686 или 305 или −467

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6067 и 6068 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5309 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4319 и 4320 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1312.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 559 година се протега во 3195 и 3196, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3255 и 3256 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1102. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 65 и 64 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   559 на Ризницата ?