< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

577 (DLXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 577 година од новата ера, 577. од првиот милениум, 77. од VI век и осма од 570-тите.

577 во разни календари
Грегоријански календар577
DLXXVII
Ab urbe condita1330
Ерменски календар26
ԹՎ ԻԶ
Асирски календар5327
Балиски календар498–499
Бенгалски календар−16
Берберски календар1527
Будистички календар1121
Бурмански календар−61
Византиски календар6085–6086
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
3273 или 3213
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
3274 или 3214
Коптски календар293–294
Етиопски календар569–570
Еврејски календар4337–4338
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера633–634
 - Сачка ера498–499
 - Кали-југа3677–3678
Холоценски календар10577
Ирански календар45 п.п. – 44 п.п.
Исламски календар46 п.х. – 45 п.х.
Јавански календар465–467
Јулијански календар577
DLXXVII
Корејски календар2910
Мингуо-календар1335 пред Р. Кина
民前1335年
Нанакшахи−891
Селевкидски календар888/889 г.г.
Тајландски сончев календар1119–1120
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
703 или 322 или −450
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
704 или 323 или −449

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6085 и 6086 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5327 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4337 и 4338 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1330.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 577 година се протега во 3213 и 3214, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3273 и 3274 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1120. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 46 и 45 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди