< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

556 (DLVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 556 година од новата ера, 556. од првиот милениум, 56. од VI век и седма од 550-тите.

556 во разни календари
Грегоријански календар556
DLVI
Ab urbe condita1309
Ерменски календар5
ԹՎ Ե
Асирски календар5306
Балиски календар477–478
Бенгалски календар−37
Берберски календар1506
Будистички календар1100
Бурмански календар−82
Византиски календар6064–6065
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
3252 или 3192
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
3253 или 3193
Коптски календар272–273
Етиопски календар548–549
Еврејски календар4316–4317
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера612–613
 - Сачка ера477–478
 - Кали-југа3656–3657
Холоценски календар10556
Ирански календар66 п.п. – 65 п.п.
Исламски календар68 п.х. – 67 п.х.
Јавански календар444–445
Јулијански календар556
DLVI
Корејски календар2889
Мингуо-календар1356 пред Р. Кина
民前1356年
Нанакшахи−912
Селевкидски календар867/868 г.г.
Тајландски сончев календар1098–1099
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
682 или 301 или −471
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
683 или 302 или −470

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6064 и 6065 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5306 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4316 и 4317 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1309.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 556 година се протега во 3192 и 3193, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3252 и 3253 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1099. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 68 и 67 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   556 на Ризницата ?