< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

549 (DXLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 549 година од новата ера, 549. од првиот милениум, 49. од VI век и последна од 540-тите.

549 во разни календари
Грегоријански календар549
DXLIX
Ab urbe condita1302
Асирски календар5299
Балиски календар470–471
Бенгалски календар−44
Берберски календар1499
Будистички календар1093
Бурмански календар−89
Византиски календар6057–6058
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
3245 или 3185
    — до —
己巳年 (зем. змија)
3246 или 3186
Коптски календар265–266
Етиопски календар541–542
Еврејски календар4309–4310
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера605–606
 - Сачка ера470–471
 - Кали-југа3649–3650
Холоценски календар10549
Ирански календар73 п.п. – 72 п.п.
Исламски календар75 п.х. – 74 п.х.
Јавански календар437–438
Јулијански календар549
DXLIX
Корејски календар2882
Мингуо-календар1363 пред Р. Кина
民前1363年
Нанакшахи−919
Селевкидски календар860/861 г.г.
Тајландски сончев календар1091–1092
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
675 или 294 или −478
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
676 или 295 или −477

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6057 и 6058 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5299 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4309 и 4310 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1302.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 549 година се протега во 3185 и 3186, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3245 и 3246 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1092. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 75 и 74 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   549 на Ризницата ?