< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

580 (DLXXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 580 година од новата ера, 580. од првиот милениум, 80. од VI век и прва од 580-тите.

580 во разни календари
Грегоријански календар580
DLXXX
Ab urbe condita1333
Ерменски календар29
ԹՎ ԻԹ
Асирски календар5330
Балиски календар501–502
Бенгалски календар−13
Берберски календар1530
Будистички календар1124
Бурмански календар−58
Византиски календар6088–6089
Кинески календар己亥(зем. свиња)
3276 или 3216
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
3277 или 3217
Коптски календар296–297
Етиопски календар572–573
Еврејски календар4340–4341
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера636–637
 - Сачка ера501–502
 - Кали-југа3680–3681
Холоценски календар10580
Ирански календар42 п.п. – 41 п.п.
Исламски календар43 п.х. – 42 п.х.
Јавански календар469–470
Јулијански календар580
DLXXX
Корејски календар2913
Мингуо-календар1332 пред Р. Кина
民前1332年
Нанакшахи−888
Селевкидски календар891/892 г.г.
Тајландски сончев календар1122–1123
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
706 или 325 или −447
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
707 или 326 или −446

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6088 и 6089 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5330 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4340 и 4341 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1333.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 580 година се протега во 3216 и 3217, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3276 и 3277 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1123. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 43 и 42 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   580 на Ризницата ?