< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

582 (DLXXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 582 година од новата ера, 582. од првиот милениум, 82. од VI век и трета од 580-тите.

582 во разни календари
Грегоријански календар582
DLXXXII
Ab urbe condita1335
Ерменски календар31
ԹՎ ԼԱ
Асирски календар5332
Балиски календар503–504
Бенгалски календар−11
Берберски календар1532
Будистички календар1126
Бурмански календар−56
Византиски календар6090–6091
Кинески календар辛丑(мет. вол)
3278 или 3218
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
3279 или 3219
Коптски календар298–299
Етиопски календар574–575
Еврејски календар4342–4343
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера638–639
 - Сачка ера503–504
 - Кали-југа3682–3683
Холоценски календар10582
Ирански календар40 п.п. – 39 п.п.
Исламски календар41 п.х. – 40 п.х.
Јавански календар471–472
Јулијански календар582
DLXXXII
Корејски календар2915
Мингуо-календар1330 пред Р. Кина
民前1330年
Нанакшахи−886
Селевкидски календар893/894 г.г.
Тајландски сончев календар1124–1125
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
708 или 327 или −445
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
709 или 328 или −444

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6090 и 6091 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5332 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4342 и 4343 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1335.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 582 година се протега во 3218 и 3219, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3278 и 3279 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1125. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 41 и 40 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   582 на Ризницата ?