< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

552 (DLII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 552 година од новата ера, 552. од првиот милениум, 52. од VI век и трета од 550-тите.

552 во разни календари
Грегоријански календар552
DLII
Ab urbe condita1305
Ерменски календар1
ԹՎ Ա
Асирски календар5302
Балиски календар473–474
Бенгалски календар−41
Берберски календар1502
Будистички календар1096
Бурмански календар−86
Византиски календар6060–6061
Кинески календар辛未(мет. коза)
3248 или 3188
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
3249 или 3189
Коптски календар268–269
Етиопски календар544–545
Еврејски календар4312–4313
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера608–609
 - Сачка ера473–474
 - Кали-југа3652–3653
Холоценски календар10552
Ирански календар70 п.п. – 69 п.п.
Исламски календар72 п.х. – 71 п.х.
Јавански календар440–441
Јулијански календар552
DLII
Корејски календар2885
Мингуо-календар1360 пред Р. Кина
民前1360年
Нанакшахи−916
Селевкидски календар863/864 г.г.
Тајландски сончев календар1094–1095
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
678 или 297 или −475
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
679 или 298 или −474

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6060 и 6061 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5302 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4312 и 4313 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1305.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 552 година се протега во 3188 и 3189, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3248 и 3249 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1095. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 72 и 71 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди