< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

567 (DLXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 567. година од новата ера, 567. од првиот милениум, 67. од 6 век и осма од 560-тите.

567 г.  во други календари
Грегоријански календар 567
DLXVII
Ab urbe condita 1320
Асирски календар 5317
Бахајски календар -1277–-1276
Бенгалски календар -26
Берберски календар 1517
Будистички календар 1111
Бурмански календар -71
Византиски календар 6075–6076
Еврејски календар 4327–4328
Ерменски календар 16
ԹՎ ԺԶ
Етиопски календар 559-560
Ирански календар 55 п.с. – 54 п.с.
Исламски календар 57 пред хиџра – 56 пред хиџра
Јулијански календар 567    DLXVII
Кинески календар 丙戌年月日
(3203/3263)
— до —
丁亥年月日
(3204/3264)
Коптски календар 283–284
Корејски календар 2900
Календар Мингуо 1345 пред РК
民前1345年
Селевкидски календар 878–879
Тајландски сончев календар 1110
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 623–624
 - Шака самват 489–490
 - Кали југа 3668–3669
Холоценски календар 10567
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6075 и 6076 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5317 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4327 и 4328 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1320.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 567. година се протега во 3203 и 3204, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3263 и 3264 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1110. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 57 и 56 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди