< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

589 (DLXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 589 година од новата ера, 589. од првиот милениум, 89. од VI век и последна од 580-тите.

589 во разни календари
Грегоријански календар589
DLXXXIX
Ab urbe condita1342
Ерменски календар38
ԹՎ ԼԸ
Асирски календар5339
Балиски календар510–511
Бенгалски календар−4
Берберски календар1539
Будистички календар1133
Бурмански календар−49
Византиски календар6097–6098
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
3285 или 3225
    — до —
己酉年 (зем. петел)
3286 или 3226
Коптски календар305–306
Етиопски календар581–582
Еврејски календар4349–4350
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера645–646
 - Сачка ера510–511
 - Кали-југа3689–3690
Холоценски календар10589
Ирански календар33 п.п. – 32 п.п.
Исламски календар34 п.х. – 33 п.х.
Јавански календар478–479
Јулијански календар589
DLXXXIX
Корејски календар2922
Мингуо-календар1323 пред Р. Кина
民前1323年
Нанакшахи−879
Селевкидски календар900/901 г.г.
Тајландски сончев календар1131–1132
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
715 или 334 или −438
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
716 или 335 или −437

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6097 и 6098 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5339 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4349 и 4350 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1342.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 589 година се протега во 3225 и 3226, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3285 и 3286 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1132. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 34 и 33 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   589 на Ризницата ?