< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

596 (DXCVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 596 година од новата ера, 596. од првиот милениум, 96. од VI век и седма од 590-тите.

596 во разни календари
Грегоријански календар596
DXCVI
Ab urbe condita1349
Ерменски календар45
ԹՎ ԽԵ
Асирски календар5346
Балиски календар517–518
Бенгалски календар3
Берберски календар1546
Будистички календар1140
Бурмански календар−42
Византиски календар6104–6105
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
3292 или 3232
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
3293 или 3233
Коптски календар312–313
Етиопски календар588–589
Еврејски календар4356–4357
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера652–653
 - Сачка ера517–518
 - Кали-југа3696–3697
Холоценски календар10596
Ирански календар26 п.п. – 25 п.п.
Исламски календар27 п.х. – 26 п.х.
Јавански календар485–486
Јулијански календар596
DXCVI
Корејски календар2929
Мингуо-календар1316 пред Р. Кина
民前1316年
Нанакшахи−872
Селевкидски календар907/908 г.г.
Тајландски сончев календар1138–1139
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
722 или 341 или −431
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
723 или 342 или −430

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6104 и 6105 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5346 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4356 и 4357 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1349.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 596 година се протега во 3232 и 3233, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3292 и 3293 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1139. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 27 и 26 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди