< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

557 (DLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 557 година од новата ера, 557. од првиот милениум, 57. од VI век и осма од 550-тите.

557 во разни календари
Грегоријански календар557
DLVII
Ab urbe condita1310
Ерменски календар6
ԹՎ Զ
Асирски календар5307
Балиски календар478–479
Бенгалски календар−36
Берберски календар1507
Будистички календар1101
Бурмански календар−81
Византиски календар6065–6066
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
3253 или 3193
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
3254 или 3194
Коптски календар273–274
Етиопски календар549–550
Еврејски календар4317–4318
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера613–614
 - Сачка ера478–479
 - Кали-југа3657–3658
Холоценски календар10557
Ирански календар65 п.п. – 64 п.п.
Исламски календар67 п.х. – 66 п.х.
Јавански календар445–446
Јулијански календар557
DLVII
Корејски календар2890
Мингуо-календар1355 пред Р. Кина
民前1355年
Нанакшахи−911
Селевкидски календар868/869 г.г.
Тајландски сончев календар1099–1100
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
683 или 302 или −470
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
684 или 303 или −469

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6065 и 6066 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5307 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4317 и 4318 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1310.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 557 година се протега во 3193 и 3194, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3253 и 3254 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1100. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 67 и 66 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди