< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

563 (DLXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 563 година од новата ера, 563. од првиот милениум, 63. од VI век и четвртта од 560-тите.

563 во разни календари
Грегоријански календар563
DLXIII
Ab urbe condita1316
Ерменски календар12
ԹՎ ԺԲ
Асирски календар5313
Балиски календар484–485
Бенгалски календар−30
Берберски календар1513
Будистички календар1107
Бурмански календар−75
Византиски календар6071–6072
Кинески календар壬午(вод. коњ)
3259 или 3199
    — до —
癸未年 (вод. коза)
3260 или 3200
Коптски календар279–280
Етиопски календар555–556
Еврејски календар4323–4324
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера619–620
 - Сачка ера484–485
 - Кали-југа3663–3664
Холоценски календар10563
Ирански календар59 п.п. – 58 п.п.
Исламски календар61 п.х. – 60 п.х.
Јавански календар451–452
Јулијански календар563
DLXIII
Корејски календар2896
Мингуо-календар1349 пред Р. Кина
民前1349年
Нанакшахи−905
Селевкидски календар874/875 г.г.
Тајландски сончев календар1105–1106
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
689 или 308 или −464
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
690 или 309 или −463

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6071 и 6072 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5313 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4323 и 4324 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1316.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 563 година се протега во 3199 и 3200, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3259 и 3260 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1106. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 61 и 60 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди