< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

538 (DXXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 538 година од новата ера, 538. од првиот милениум, 38. од VI век и деветта од 530-тите.

538 во разни календари
Грегоријански календар538
DXXXVIII
Ab urbe condita1291
Асирски календар5288
Балиски календар459–460
Бенгалски календар−55
Берберски календар1488
Будистички календар1082
Бурмански календар−100
Византиски календар6046–6047
Кинески календар丁巳(огн. змија)
3234 или 3174
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
3235 или 3175
Коптски календар254–255
Етиопски календар530–531
Еврејски календар4298–4299
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера594–595
 - Сачка ера459–460
 - Кали-југа3638–3639
Холоценски календар10538
Ирански календар84 п.п. – 83 п.п.
Исламски календар87 п.х. – 86 п.х.
Јавански календар425–426
Јулијански календар538
DXXXVIII
Корејски календар2871
Мингуо-календар1374 пред Р. Кина
民前1374年
Нанакшахи−930
Селевкидски календар849/850 г.г.
Тајландски сончев календар1080–1081
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
664 или 283 или −489
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
665 или 284 или −488

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6046 и 6047 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5288 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4298 и 4299 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1291.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 538 година се протега во 3174 и 3175, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3234 и 3235 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1081. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 87 и 86 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди