< 5 век 6 век 7 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

521 (DXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 521 година од новата ера, 521. од првиот милениум, 21. од VI век и втора од 520-тите.

521 во разни календари
Грегоријански календар521
DXXI
Ab urbe condita1274
Асирски календар5271
Балиски календар442–443
Бенгалски календар−72
Берберски календар1471
Будистички календар1065
Бурмански календар−117
Византиски календар6029–6030
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
3217 или 3157
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
3218 или 3158
Коптски календар237–238
Етиопски календар513–514
Еврејски календар4281–4282
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера577–578
 - Сачка ера442–443
 - Кали-југа3621–3622
Холоценски календар10521
Ирански календар101 п.п. – 100 п.п.
Исламски календар104 п.х. – 103 п.х.
Јавански календар408–409
Јулијански календар521
DXXI
Корејски календар2854
Мингуо-календар1391 пред Р. Кина
民前1391年
Нанакшахи−947
Селевкидски календар832/833 г.г.
Тајландски сончев календар1063–1064
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
647 или 266 или −506
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
648 или 267 или −505

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6029 и 6030 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5271 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4281 и 4282 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1274.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 521 година се протега во 3157 и 3158, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3217 и 3218 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1064. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 104 и 103 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди